Пропонуємо обладнання для розгортання системи екстреного оповіщення на базі комплекту апаратури «ІТС-ЛС». Основне призначення системи - трансляція сигналів електричних сирен у записі, мовних повідомлень в одну або декілька зон оповіщення територією України через наявну локальну мережу, або мережу Інтернет в ручному та автоматичному режимі.
IP-система дозволяє здійснювати передачу звукової інформації IP-мережею на великі відстані в реальному часі без втрати якості звуку. Функціональний набір пристроїв, що входять до складу системи «ІТС-ЛС», дозволяє реалізувати найскладніші алгоритми оповіщення про пожежу та надзвичайні ситуації в галузі цивільної оборони. Для підвищення гнучкості управління всі пристрої можуть бути поділені на групи.
На основі IP-системи можна оснастити великі промислові об'єкти, селища і навіть міста. Завдяки IP-інтерфейсу можна об'єднувати кілька систем оповіщення рознесених по території України, підключати до системи «ІТС-ЛС» присутні аналогові системи оповіщення.
Приклад побудови багатозонної системи оповіщення територією України представлений на малюнку:
![]() |
Адміністративним центром системи оповіщення є комплект апаратури диспетчера.
Сервер (ІТС-ЛС-С-32, ІТС-ЛС-С-100) є головним й обов’язковим елементом системи. Сервер відповідає за реєстрацію пристроїв, реєстрацію абонентів, за маршрутизацію викликів, за роботу автоматичних сценаріїв, моніторинг стану пристроїв, управління пріоритетами, ведення журналу подій.
Завдяки використанню IP протоколу зони оповіщення можуть знаходитись територіально у різних населених пунктах, які об’єднані в єдину ІР мережу, що адмініструється.
Звучання сигналів електросирен в зонах оповіщення означає сигнал цивільного захисту «Увага Всім!», після якого треба під'єднати до трансляції радіоприймач ПРМ-85, заздалегідь налаштований на частоту радіостанції, яка передає екстрені повідомлення в FM діапазоні 80-108 МГц, для подальшої передачі населенню наступних роз'яснень та інструкцій щодо екстреної ситуації.
Наявність у системі автоінформатора АИ-3-19 дозволяє виконати автоматичну трансляцію повідомлень за розкладом. Наприклад, щоранку о 9:00 транслювати гімн України у всіх зонах оповіщення, а наявність восьми шлейфів із сухими контактами дозволяє автоматично відтворювати заздалегідь записані повідомлення при подачі сигналів тривоги (замиканні контактів).
міст ІТС-ЛС-М-1 перетворює аналогові звукові сигнали в цифровий вид для проходження їх в IP мережі.
За необхідності, диспетчер може зробити голосове повідомлення в одну або декілька зон оповіщення за допомогою мікрофонної консолі (ІТС-ЛС-5-1д, ІТС-ЛС-5-10д, ІТС-ЛС-5-20д, ІТС-ЛС-5-30д, ІТС-ЛС-5-40д).
Застосування мікрофонних консолей ІТС-ЛС у зонах оповіщення дозволяє додатково реалізувати оперативний двосторонній гучний зв'язок або проводити селекторні наради.
Декілька операторів одночасно керують IP-системою «ІТС-ЛС», та можуть:
- запустити аудіоповідомлення та аварійні сигнали;
- вибрати джерела фонової музики та підтримку фіксованих селекторних груп для фонового озвучування;
- організувати технологічний оперативний зв'язок;
- передати повідомлення до певних зон або у всі зони;
- здійснити двосторонній зв'язок із встановленими переговорними пристроями у зонах оповіщення;
- ретрансляція абонентських медіапотоків з мережі Інтернет у локальну мережу;
- установити різні рівні пріоритетів для організації та проведення сеансів зв'язку;
- журналювати події в системі.
Зони оповіщення будуються залежно від потреб і завдань, поставлених перед системою оповіщення. Найпростіший варіант - система реалізована у зоні оповіщення № 2. Вона складається з трансляційного підсилювача з ІР входом АС-LS-100D та рупорних гучномовців. Підсилювач АС-LS-100D безпосередньо включається до локальної мережі з Інтернетом, має свою унікальну IP адресу та забезпечує автоматичну трансляцію екстрених повідомлень через підключені до нього рупорні гучномовці.
Якщо диспетчеру необхідний зворотний голосовий зв'язок, до зони оповіщення необхідно додати пульт гучного зв'язку ІТС-ЛС-5-1д. Такий варіант побудови представлений на малюнку в зоні оповіщення № 3.
Важливою перевагою обладнання серії «ІТС-ЛС» є можливість підключення в систему екстреного оповіщення наявних локальних аналогових систем оповіщення. Для цього лінійний вхід підсилювача локальної системи оповіщення необхідно під'єднати до Інтернету через конвертер ІТС-ЛС-К-1. Реалізація такого варіанта підключення представлена на малюнку в зоні оповіщення № 1.
IP технологія дозволяє створювати зони оповіщення, що забезпечують не тільки екстрені повідомлення та оповіщення, але й виконують повноцінний технологічний зв'язок на великому підприємстві. Прикладом такої побудови представлена на малюнку зона оповіщення № 50. Це повноцінний технологічний оперативний двосторонній зв'язок на базі диспетчерського пульта ІТС-ЛС-5-20Д, що забезпечує управління технологічним процесом підприємства, аудіопошук співробітників, проведення оперативних селекторних нарад та ін. Наявність 8 рівнів пріоритету в обладнанні «ІТС-ЛС» дозволяє приєднати таку зону оповіщення до екстреної системи оповіщення таким чином, щоб головний диспетчер мав найбільший рівень пріоритету. Тоді зону оповіщення № 50 можна налаштувати так, що при включенні екстреного оповіщення всі абоненти системи будуть транслювати сигнал екстреного оповіщення, а не лише рупорні гучномовці, як у попередніх зонах оповіщення.
Переваги побудови IP-системи оповіщення на базі обладнання «ІТС-ЛС»:
- передача звукових потоків через присутню локальну мережу та Інтернет без використання додаткових проводів;
- розширення та зміна функціональних можливостей системи без зміни складу обладнання. Можна реалізувати багатозонну систему оповіщення з великою кількістю операторів, диспетчерський двосторонній зв'язок або проведення селекторних нарад;
- простота інсталяції та обслуговування. Налаштування і конфігурація системи виконується з будь-якого комп'ютера в локальній мережі підприємства через Web-інтерфейс;
- розподілена структура побудови IP-системи забезпечує простий поетапний розвиток технологічного зв'язку на підприємстві. Спочатку вводимо в експлуатацію систему екстреного одностороннього оповіщення, включаючи виноси на територіально віддалені об'єкти, потім додаючи пульти гучного зв'язку, забезпечуємо технологічний двосторонній зв'язок, селекторні наради не тільки локально, але і по всій країні або за кордоном;
- відсутність необхідності в дорогому кабелі для прокладання додаткових ліній зв'язку;
- можливість керувати та контролювати працездатність численних блоків системи з будь-якої точки світу, де є доступ до Інтернету.
Склад обладнання
До складу представленої на малюнку схемі входить широкий функціональний набір пристроїв та блоків, що забезпечують реалізацію системи екстреного оповіщення, технологічного та селекторного зв'язку. Для конкретного підбору обладнання та оцінки його вартості нижче наведено можливий перелік обладнання:
Комплект обладнання для розділу «Диспетчер»:
- сервер зв’язку ІТС-ЛС-С-100;
- у ролі настільного пульта диспетчера, залежно від поставленого завдання, можна застосувати ІТС-ЛС-5-1д, ІТС-ЛС-5-10д, ІТС-ЛС-5-20д, ІТС-ЛС-5-30д, ІТС-ЛС-5-40д;
- блок узгодження VoIP міст ІТС-ЛС-М-1 забезпечує зв'язок аналогових блоків аудіосистем з мережею пристроїв серії ІТС-ЛС;
- автоінформатор АИ-3-19;
- радіоприймач мікшуючий РПМ-85.
Комплект обладнання для розділу «Зона оповіщення 1»:
- у ролі настільного пульта диспетчера зони оповіщення № 1, залежно від поставленого завдання, можна застосувати ІТС-ЛС-5-1д, ІТС-ЛС-5-10д, ІТС-ЛС-5-20д, ІТС-ЛС-5-30д, ІТС-ЛС-5-40д;
- підсилювач трансляційний АС-30...АС-600 підбирається по вихідній потужності, що дорівнює сумі потужностей всіх гучномовців.
Комплект обладнання для розділу «Зона оповіщення 2»:
- підсилювач трансляційний АС-LS-100D;
- рупорні гучномовці;
Комплект обладнання для розділу «Зона оповіщення 3»:
- у ролі настільного пульта диспетчера зони оповіщення № 3, залежно від поставленого завдання, можна застосувати ІТС-ЛС-5-1д, ІТС-ЛС-5-10д, ІТС-ЛС-5-20д, ІТС-ЛС-5-30д, ІТС-ЛС-5-40д;
- підсилювач трансляційний АС-LS-100D;
- рупорні гучномовці.
Комплект обладнання для розділу «Зона оповіщення 50»:
- у ролі настільного пульта диспетчера та абонентів, в залежності від поставленого завдання, можна застосувати ІТС-ЛС-5-1д, ІТС-ЛС-5-10д, ІТС-ЛС-5-20д, ІТС-ЛС-5-30д, ІТС-ЛС-5-40д;
- у ролі настінного пульта абонентів, залежно від поставленого завдання, можна застосувати ІТС-ЛС-5 або ІТС-ЛС-15;
- підсилювач трансляційний АС-LS-100D;
- IP гучномовець ІТС-ЛС-АС-10;
- рупорні гучномовці.